• برگزاری مسابقه کلاه بران(کلاه بازی) در شاندرمن سال

کدخبر: 956541956 شنبه 19 مرداد 1398 تعداد بازدید : 138
بازي كلاه بران و يا كلاه پران يكي از بازي هاي ورزشي سنتي و بومي محلي ايران است.

به گزارش روابط عمومی هیات ورزشهای همگانی استان گیلان، مسابقه کلاه بران(کلاه بازی)  در تاریخ 98/5/12 روستای چاله سرای شاندرمن شهرستان ماسال به همت هیات ورزش همگانی این شهرستان برگزار شد.

 

بازي كلاه بران و يا كلاه پران يكي از بازي هاي ورزشي سنتي و بومي محلي ايران است.

 

اين بازي در يك زمين به شكل مستطيل، به طول 60 متر و عرضه 40 متر كه در گوشه اي از آن دايره اي بقطه 3 متر مي كشيم و انتهاي زمين نيز محلي جهت قراردادن تيرك مشخص مي شود.

از لوازمي كه در اين بازي مورد استفاده قرار مي گيرد: كلاه از نوع نمدي يا عشايري و يك قطعه چوب يك متري جهت تيرك و پارچه قرمز رنگي به طول 40 و عرض 30 سانتي متر.

اعضاي هر تيم يا گروه از 6 نفر تشكيل مي شود كه 5 نفر عضو اصلي و يك نفر ذخيره خواهد بود.

اما مسابقه بين دو تيم بايد يك سرپرست، يك مسئول فني و يك مسئول كميته انضباطي و يك نفر داور اصلي يك نفر كمك داور و يك نفر منشي داشته باشد.

نحوه ي انجام بازي كلان بران كه اغلب با موزيك و بين دو تيم 5 نفره انجام مي شود و به اين صورت كه يك تيم به عنوان مهاجم و يك تيم به عنوان مدافع كه توسط داور و با قرعه كشي مشخص مي شود.

هر تيمي كه به عنوان مدافع مشخص شده بايد يك نفر را از بين خود به عنوان سالار انتخاب كنند.

چهار نفر از اعضاي تيم مدافع در داخل دايره قرار مي گيرند و درحالي كه كلاه به سر دارند پشت به پشت هم به صورت نشسته قرار مي گيرند فردي كه به عنوان سالار انتخاب شده است وظيفه دفاع از افراد نشسته را به عهده دارد.

و سعي مي كند در مقابل تيم مهاجم كه بايد كلاه را از سربازيكنان بردارند از آنها دفاع و مانع اين كار شودو با پا به طرف پاي بازيكنان مهاجم حمله نمايد و پاي آنها را هدف قرار دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

لینک کوتاه : http://GuilanHamegani.ir/News/956
  • گزارش تصویری مرتبط

  • نظرات

کد امنیتی روبرو را وارد کنید

تنظیمات

رنگ